Eleganckie zdobienia - sztukateria

czym wiele osób nie jest w stanie nawet nadążyć, nie mówiąc już o poznawaniu wszystkich nowości pojawiających się w naszym życiu. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choćby w znaczącej części dziedzin życia, nie mówiąc już o

Eleganckie zdobienia - sztukateria Listwy przysufitowe mogą być ozdobą mieszkania urządzonego w stylu klasycznym. Zobacz:

Sztukateria w czasach współczesnych

Nasz dzisiejszy świat rozwija się w niesamowitym tempie, za czym wiele osób nie jest w stanie nawet nadążyć, nie mówiąc już o poznawaniu wszystkich nowości pojawiających się w naszym życiu. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choćby w znaczącej części dziedzin życia, nie mówiąc już o wszystkich. Weźmy dla przykładu branżę budowlaną, która przeżywa prawdziwy rozkwit w ostatnich latach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest sztukateria, a więc metoda wykańczania wnętrz oraz ścian zewnętrznych budynków. W tej technice wykorzystuje się specjalistyczny, gipsowy rodzaj tynku, rzeźbiąc wyjątkowe wzory oraz formy. Nie da się ukryć, że jest to rodzaj wykończenia ścian dla nieco bardziej wymagających osób.


Co co jest sztukateria?

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się , ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Najbardziej nietypowe, współczesne zawody

W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu odnotowuje się bardzo duże problemy na rynku pracy, co widać, jeśli spojrzy się na liczbę ludzi mających spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, a jednocześnie satysfakcjonującej pracy. Niewątpliwie jednak, wyróżnić można tak wiele rozmaitych zawodów, że każdy powinien w końcu znaleźć coś dla siebie. Dobrym przykładem jest sztukateria, a więc nietypowe wykańczanie wnętrz we wszelkiego rodzaju budynkach. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny materiał, najczęściej przypominający gips. Osoba zajmująca się tym zagadnieniem musi posiadać szeroką wiedzę zarówno w obszarze budownictwa, jak i sztuki rzeźbienia. Szacuje się, że w dalszym ciągu sporo osób będzie chciało, zastosować sztukaterię w swoim domu.



© 2019 http://leczenielysienia.com.pl/