Kilka słów o jednorazowej odzieży medycznej

zacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem Sterylizacja przez sączenie Sterylizacja promieniowaniem jonizującym UV mikrofalowym Sterylizacja gazami tlenkiem etylenu formaldehydem ozonem Sterylizacja roztworami środków chem

Kilka słów o jednorazowej odzieży medycznej

Metody sterylizacji

Wyróżnia się następujące metody wyjaławiania:

Sterylizacja termiczna
Wyżarzanie lub spalanie
Proces UHT
Sterylizacja suchym gorącym powietrzem
Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem
Sterylizacja przez sączenie
Sterylizacja promieniowaniem
jonizującym
UV
mikrofalowym
Sterylizacja gazami
tlenkiem etylenu
formaldehydem
ozonem
Sterylizacja roztworami środków chemicznych
aldehydu glutarowego
kwasu nadoctowego
Sterylizacja plazmowa
Wyżarzanie lub spalanieedytuj
Wyżarzanie przedmiotu poddawanego wyjaławianiu w płomieniu palnika powoduje spalenie komórek drobnoustrojów. Metoda ta jest stosowana tylko do drobnych przedmiotów metalowych ? na przykład do sterylizacji ez stosowanych do posiewów mikrobiologicznych.

Spalanie stosuje się do zniszczenia skażonego materiału ? na przykład odpadów szpitalnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)#Metody_sterylizacji


Sterylizacja promienianiem - Wikipedia:

Promieniowanie UV
Wyjaławianie polega na naświetlaniu materiału promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to zmienia strukturę kwasów nukleinowych, dlatego najsilniej działa na formy wegetatywne drobnoustrojów. Używa się fal o długości 210?328 nm (najbardziej aktywne jest promieniowanie o długości fali 254 nm), emitowanych np. przez lampy rtęciowe (niskociśnieniowa rura z kwarcu, wypełniona parami rtęci).

Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla ludzi ? może powodować między innymi stany zapalne skóry i zapalenie spojówek.

Promieniowanie ultrafioletowe nie przenika w głąb płynów i ciał stałych, jest absorbowane przez szkło i tworzywa sztuczne. Dlatego też wyjaławia się w ten sposób na ogół tylko powietrze lub powierzchnię przedmiotów. Jest to metoda pomocnicza.

Promieniowanie jonizująceedytuj
Sterylizacja promieniowaniem jonizującym przebiega zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni, przez produkty radiolizy wody. Źródłem tego promieniowania mogą być na przykład izotopy emitujące promieniowanie gamma ? zwykle używa się izotopu kobaltu 60Co. Sterylizacja radiacyjna (radapertyzacja) może też być prowadzona z wykorzystaniem wiązki elektronów lub promieniowania X (wytwarzanego w procesie konwersji e/X), uzyskiwanych w elektrycznym źródle promieniowania jakim jest akcelerator elektronów234.

Zwykle stosowaną dawką minimalna jest 25 kGy, dawniej stosowaną jednostką był (2,5 Mrad).

Metodę tę stosuje się do wyjaławiania materiałów termolabilnych ? wyrobów medycznych jednorazowego użytku, produktów leczniczych, kosmetyków oraz materiałów transplantacyjnych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)#Sterylizacja_promieniowaniem


Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) ? postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:

drobnoustroju ? gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,
środka dezynfekcyjnego ? właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,
środowiska ? temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.
Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne.

Czynniki fizyczne używane do dezynfekcji:

Para wodna ? do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100?105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem (0,45?0,5 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.
Promieniowanie ? do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256 nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja



© 2019 http://leczenielysienia.com.pl/