Spawanie - narzędzia

j wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości: wytrzymałość na rozciąganie k'r = 0,8 kr wytrzymałość na zginanie k'g = 0,9 kr wytrzymałość na ściskanie k'c = kr wy

Spawanie - narzędzia

Encyklopedycznie o zmianach w materiale w trakcie obróbki cieplnej

W czasie spawania w obrębie działania wysokiej temperatury w stali zachodzą pewne przemiany cieplne, osłabiające jej wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości:

wytrzymałość na rozciąganie k'r = 0,8 kr
wytrzymałość na zginanie k'g = 0,9 kr
wytrzymałość na ściskanie k'c = kr
wytrzymałość na ścinanie k't = 0,65 kr

W starszych książkach można znaleźć informację o osłabiającym wpływie spoiny, wówczas do obliczeń wytrzymałościowych używano grubości obliczeniowej, która jest o 30% mniejsza niż rzeczywista grubość materiału w miejscu spoiny, lub też na końcach dodawano kratery o długości 1 ? 1,5 grubości spoiny, lecz nie uwzględniano ich w obliczeniach ze względu na niepełny przetop.

Przy nowszych spawarkach już nie stosuje się żadnych poprawek, technologia pozwala na wykonanie spoiny o pełnych właściwościach już od samego początku spawania.

Połączenie spawane często wymaga dodatkowej obróbki spoiny. Często na powierzchni spoiny wydzielają się drobne cząstki żużlu, które mogą być niebezpiecznie ostre. Spoiny spawane często szlifuje się zgrubnie, zanim spawana konstrukcja zostanie użyta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane


Sprawdzanie temperatur przy spawaniu wykładzin

Łącząc materiał na gorąco, wykładzinowy bądź izolacyjny, zawsze stajemy przed dość poważnym problemem - po czym poznać, że element wystarczająco się nagrzał? Gdy ma się za pasem lata doświadczenia w tej branży, takie rzeczy się po prostu wie. Co zrobić gdy ktoś dopiero zaczyna pracę ze spawarką?

Pierwszą ważną sprawą, jest sprawdzenie instrukcji i innych materiałów od producenta wykładziny i spawarki. Często umieszczane są tam dość obszerne komentarze i wskazówki, jak wizualnie ocenić czy materiał nagrzał się wystarczająco.

Dla osób które nie wierzę swojemu instynktowi w tej sprawie, a chcą mieć pewność że wszystko będzie się trzymać, polecamy termometr laserowy. Sprytne urządzenie która na odległość i w ułamku sekundy, poda dokładną temperaturę powierzchni materiału.


Encyklopedycznie o jakości spawu

Zaufana Wikipedia przedkłada nam nieco informacji odnośnie sprawdzania jakości spawu:

Najczęściej stosowanym kryterium oceny jakości połączeń spawanych jest wytrzymałość spoiny i materiału wokół niej. Główne czynniki wpływające na jakość połączenia to metoda spawania, ilość i koncentracja dostarczanej energii, łączone materiały, materiał elektrody lub topnika, geometria i projekt połączenia, związki między wyżej wymienionymi czynnikami. Przy sprawdzaniu jakości spawów metodami niszczącymi i nieniszczącymi, brane są pod uwagę również następujące czynniki: widoczne defekty spoiny, akceptowalny poziom naprężeń rezydualnych i zniekształceń, właściwości strefy wpływu ciepła. Przepisy i normy odnośnie spawalnictwa określają szczegółowe wytyczne dla spawacza i osoby oceniającej jakość połączenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane



© 2019 http://leczenielysienia.com.pl/