W XX wieku choroby sercowo-naczyniowe znacznie zyskały na znaczeniu. Na początku wieku były przyczyną mniej niż 10% zgonów na świecie, pod koniec ? mniej niż 50% w krajach uprzemysłowionych i 25% w krajach rozwijających się.Tę zmianę często tłumaczono raczej rzadszym występowaniem chorób infekcyjnych i niedoboru żywności, niż przeciętną długością życia.Wzrost przeciętnej długości życia ? np.w USA: z ok.49 lat w 1900 do ok. 76 lat w 2000 ? może częściowo tłumaczyć wyższą zapadalność na i śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog
Dzięki temu ma się możliwość wyeliminowania potencjalnego zagrożenia zanim jeszcze choroba się rozwinie i spowoduje w organizmie bardzo złe skutki.
Warto o tym pamiętać każdego dnia także uprawiając sport, stosując odpowiednią dietę.
Nikt nie zadba o nas, tak jak my sami.
Z tym wiąże się także konieczność regularnego badania.Pierwszym wczesnym urządzeniem do bezkrwawego mierzenia ciśnienia krwi był sfigmograf skonstruowany przez niemieckiego fizjologa Karla von Vierordta (1818-1884).
Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905).
W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi z mankietem nakładanym na ramię, który został udoskonalony przez Harveya Williamsa Cushinga.
Metoda pomiarowa została rozwinięta w 1905 przez lekarza wojskowego Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa.
Pomiar wykonywany metodą Riva-Rocci nazywany jest RR.